2016. február 22., hétfő

Digitális kompetencia fejlesztése a fizika szaktárgyi keretein belül

Először is nézzük meg mit mond a NAT a digitális kompetenciáról. Bár nem hosszú, inkább csak egy-két mondatban foglalnám össze, hogy mit ért a NAT digitális kompetencia alatt. Akit mégis érdekel a teljes szöveg, az ide kattintva a 22. oldalon megtalálja (bár szerintem kicsit nehézkesen van megfogalmazva, talán nem is teljesen naprakész és sok minden többször is benne van).

A NAT tehát digitális kompetencián az IKT eszközeinek és ezen keresztül elért információ magabiztos, kritikus és etikus használatát érti, mindezt egy négyesfogat, a társas kapcsolatok, a munka, a kommunikáció és a szabadidő terén. A dokumentum ez után a (digitális) tartalom befogadásáról és előállításáról beszél.

Képességek, készségek, ismeretek, attitűdök dimenziójában ez (kiemelve a legtöbb említett elemet) a következőket jelenti:
  • IKT természetének, szerepének, lehetőségeinek ismerete
  • számítógépes alkalmazásokat (szövegszerkesztés, alkalmazások, adattáblázatok, adatbázisok, információtárolás és -kezelés, az internet, elektronikus média útján történő kommunikáció)
  • miként segíti az IKT a kreativitást és az innovációt
  • informáiciók szürése (hiteles források)
  • IKT veszélyei, etikai elvei, szerzői jogok, szoftver-tulajdonjog
  • valós-virtuális kapcsolatok megkülönböztetése
  • kritikus, megfontolt attitűd, interaktív média felelősségteljes alkalmazása
A fizika tantárgyi keretein belül rengeteg lehetőség lehetne a digitális kompetencia fejlesztésére, rövid gondolkozás után is sok minden eszembe jutott. Ezek némelyike (pl.: egyszerűbb numerikus módszere) persze csak jobb képességű diákoknál/faktos osztálynál jöhet szóba, de sok minden pont, hogy felkeltheti olyannak is az érdeklődését, aki egyébként nem kifejezetten kedveli a fizikát. Nyilván bármilyen esszé, vagy nyomtatott formában kért házi feladathoz kell használniuk szövegszerkesztőt, fizika esetében sok esetben a szövegszerkesztő képletszerkesztő funkcióját is. Akár találhatnak ki feladatot, amihez az ábrát is nekik kell elkészíteni. Egy mérés akár közös, akár otthoni kiértékeléséhez excel, vagy bármilyen táblázatkezelő segítségül hívható, amivel rögtön grafikonokat is lehet rajzoltatni. Az excel alkalmas egyszerű feladatok numerikus megoldására is. Sok egyenlet is megoldható különböző programokkal, webfelületekkel (geogebra, wolframalpha...).  Igazán érdeklődőeknek akár egyszerű fizikai problémák modellezése is feladható C nyelven, vagy matlabbal, vagy más egyszerű programnyelven.

Rengeteg olyan android, iOS applikáció is létezik, melyet felhasználhatunk fizikaoktatásban. A Pocket Physics nagyon sok képletet tartalmaz magyarázattal, de talán ennél érdekesebbek a mérőalkalmazások. A Sound Meter hangerősséget mér, a FrequenSee vagy RTA Analyzer frekvenciaanalizátorok, melyekkel mérhetünk zajt, gitár és zongora közötti különbséget ugyanolyan hangnál... De ezek mellett van gyorsulásmérő, szonárapplikáció, dőlésszögmérő, mágneses erősségmérő, csillagtérkép, GPS appok, kamerát használó sebességmérők. Pár ilyen applikáció feltelepítésével bármelyik okostelefon egy komplex mérőműszerré válik, melynek felhasználásához csak a kreativitásunk (és a sokszorosan túltelített órai keretek) szabnak határt. További érdekes alkalmazásokat mutat be Medvegy Tibor a Fizikai szemle egyik számában.

Kicsit tágabban értelmezve a kérdést bármilyen előadásra készülés közben kell prezentácót készítenie (prezi, ppt), ehhez pedig információt keresnie (amit legtöbb esetben ma már interneten tesznek meg a diákok és nem a könyvtárba rohannak szakirodalomért). Segíthetünk nekik releváns weboldalakat ajánlva, vagy ha például egy cikket keresnek, akkor hogy érdemes eldönteni, hogy releváns-e. Ez nyilván egy összetett kérdés, de érdemes megnézni milyen weblapról van, illetve ki írta a cikket. Utóbbira rá lehet keresni az interneten és, ha pl az ELTE-n docens, vagy neves középiskolai tanár, akkor az már nem rossz.

Lehet rajzokat, vicces meme-ket készíttetni velük fizikai témában (így rajzprogramot kell használniuk), de gyűjthetnek is ilyeneket. Indíthat az osztály közösen blogot egy releváns témáról (környezetvédelem, fenntartható fejlődés, energetika, univerzum története, híres tudósok...). Lehet nyomozást indítani pro-kontra fontos kérdésekben (energiaforrásaink, még a szakembereket is megosztja a kérdés, jókat lehet róla vitázni, ha felkészülnek...). Készíthetnek rövid videót valamiből (híres kísérlet, tudós, természeti jelenség...), akár narrálva. Készíthetnek riportfilmet magyar tudóssal, műszaki projektbe kezdhetnek (kisautó készítése).

Hirtelen ezek jutottak eszembe, de nyilván rengeteg további lehetőség is van, ezek is nagyon sok féleképpen átalakíthatóak az osztály és az adott lelkes diák igényeihez.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése