Gondoltam készítek egy podcastet erről a témáról, de rájöttem, hogy ennél lustább vagyok. :D Nyelveknél nyílvánvaló, hogy mennyire hasznos. Igazából bármilyen podcastet hallgatsz, nézel, vagy készítesz az adott nyelven, az fejleszti a nyelvtudást. Bár nem vagyok nyelv szakos, így csak saját nyelvtanulási tapasztalat, hogy számomra érdekes youtube csatornákat követve, meg úgy gondolom.
Megnéztem a közös dokumentumban és számomra meglepetés volt, hogy vannak soundcloud-on magyarul természettudománnyal foglalkozó podcast csatornák (impakták, szertár) és egyebek is (beszélő kockák), melyek nagyon érdekesek, de tantervi elemekhez ezek nagy része nehezen köthető, valamint sok olyan van köztük, ami szerintem nem üti meg a középiskolások tömegének ingerküszöbét a 30-40 perces adásokkal, egyetemistáknak talán inkább.
Szokásosan hozzáteszem, hogy angol nyelven viszont rengeteg lehetőség van, soundcloudon keresve 'science podcast' címszóra rengeteg találat jön és a soundcloud közel nem az egyetlen ilyen megosztó. Gergő definíciójának viszont megfelel a podcasteknek a youtube-on megtalálható Ted-Ed csatorna, ahol rengeteg olyan 4-5 perces videó van, amit fel lehet használni a természettudományoknál, egyre többnél van magyar felirat is. Piszkosul látványosak és érdekesek és a természettudományokon kívül-belül is rengeteg területet lefednek. Mi történik, ha nem alszol?, Hogyan segít látni a szemüveg?, Hogyan működik a HDD?, Mi a gitár fizikája?, Mi történik, ha eldobsz egy műanyag üveget? A legnehezebb balett-mozdulat fizikája, Veszélyes a sugárzás? és ez csak egy pár azok közül, amiknek van köze a természettudományokhoz. Nagyon sok nagyszerűen köthető - rövidségük miatt - akár felütésként egy középiskolai fizikaórához.
Ami pedig talán ennél is zseniálisabb csatorna, az a Vsauce. Talán ilyen videókkal lehet 5-6 év középiskolai fizikaóra után újra elhitetni az emberekkel, hogy milyen érdekes a világ körülöttünk. A nagyjából 10 perces részekben feltesznek egy már-már gyerekesnek tűnő, érdekes kérdést és jópár mellékvágánnyal érthetően, izgalmasan ad rá választ. Milyen magasra tudunk építeni?, Mi történne, ha mindenki egyszerre ugrana?, Mi lenne, ha eltűnne a nap?, Mi történne, ha egy meteor csapódna a Földbe?
De ilyen csatorna a minutephysics is, ahol már elég könnyen köthető a középiskolai fizikaanyaghoz. Miért lapos a naprendszerünk?, Miért sárga a nap és kék az ég?, Hogyan repül a repülő?, A kocsiütközések fizikája, Miért lehetetlen behangolni egy zongorát? vagy a 10 másodpercesek közül, hogyan működik a szivárvány?
Tudom, hogy a csak hang alapú podcast-el is menők, de fizikához szerintem nem árt egy kis vizualizáció is, mert NAGYBAN segíti a megértést.
De van ilyen matekból is (numberphile), zseniális a Veritasium, bár ez talán kicsit meghaladja a középiskolai tudást.
És akkor egy kis záró Ted-Ed arról, hogy miért is ne üljünk sokat a MEP beadandók írása miatt:
Update: úúúúúúú ezt elfelejtettem, de új felfedezésem az internet sötét bugyraiban.. de végülis természettudomány és ha biológia szakos lennék, tuti néznénk belőle. A Zállatorvos... Figyelem! Erősen addiktív. :D Íme egy rész a bolhákról:
Ahhot képest, hogy csak kevés időt töltöttél a bejegyzéssel, elég jól sikerült. Köszönjük szépen!
VálaszTörlésA podcast-ek, vodcast-ek akkor is hasznosak fizika órához, ha nem kapcsolódnak szervesen a tananyaghoz. Szerintem imádják a tanulók ezeket a rövid bejátszásokat.
Köszönöm! Egyébként szerintem is, csak kérdés, hogy mennyire engedheti meg magának egy fizikatanár ezt a mai tantervi szabályozások mellet. :)
VálaszTörlésA gimiben lassan, módszeresen, de végül eredményesen kiölték belőlem a természettudományos órák szeretetét, de ezekkel a hivatkozásokkal a hozzám hasonló érintettek körében biztosan lehet egy kis ellenkondicionálást csinálni.
VálaszTörlésSajnos valóban elég szisztematikusan képes ezt megtenni nagyon sok tanár.. :D
VálaszTörlésKöszi Roli! Nagyon jò lett a bejegyzésed! A gitár fizikája külön9sen érdekes
VálaszTörlésKöszi Roli! Nagyon jò lett a bejegyzésed! A gitár fizikája külön9sen érdekes
VálaszTörlésNagyon jo a bejegyzes! Most kezi-tavbeszelorol irok. Igy fejlodik a mobilos komoetenciam is! A gitar fizikaja meg kulonosen jo! :)
VálaszTörlésCsak meg fejlesztenem kell magam mert ketto hozzaszolas lett az egybol veletlenul, errol a harmadikrol meg nem is beszelve
VálaszTörlésNagyon jó bejegyzés! Több számomra kedves oldal linkjét láthattam itt viszont :)
VálaszTörlés