A következő négy bejegyzésben a szófelhő, fogalomtérkép, időszalag, webquest eszközöket járom körbe egy rövid, fizika kerettantervében megtalálható témán keresztül, pár rövid gondolatot írva, hogy hol is lehet ezeket általában használni.
Témának az atomfogalom fejlődését járom körbe. Ez bizonyos szempontból nem egy megszokott téma, mert keveset lehet benne számolni, viszont annál bonyolultabb modellalkotás képesség és absztrakciót igényel, ugyanis itt már nagyon sok modern-fizikai szemléletbeli elem megjelenik, ami kifejezetten nehéz. Épp ezért a saját tapasztalatom, hogy "az utca embere" számára a bolygómodellel leírható a világképe. Na nézzük:
1) Szófelhő
Egy szófelhő pontosan annyira alkalmazható szerintem minden tárgyban. Egy helyen látunk egy csomó szót, jobb esetben minél nagyobb, annál fontosabb, segít asszociálni, elrendezni a fejünkben a tananyagot, vagy épp ráhangolni. Ha mi készítjük el, akkor is tud segíteni (pillanatok alatt megvan), de ha a diákoknak adjuk fel, akkor még jobban elsülhet a dolog, ugyanis ekkor át kell pörgetnie az anyagot és neki kell ezeket kiválogatnia, remekül fog benne rendszereződni a téma (picit a gondolatfelhő erre ennél jobb). Tagul segítségével készítettem el saját gondolatfelhőimet, íme. A vizuálisabbaknak is hatalmas segítség lehet egy ilyet a kezükbe adni színes-szagosan.
Átfogó, minden többször szerepel benne:
Itt minden szó csak egyszer szerepel:
Ez itt csak a (mai) kvantummechanikai modell szavaiból:
Összetett feladatmegoldások, differenciáló szemlélet. Gratulálok!
VálaszTörlés